Haber

AB, glifosat iznini 10 yıl uzatacak

Avrupa Birliği (AB), yabani otlara karşı kullanılan glifosatın iznini 10 yıl uzatacak.

AB Yönetim Kurulu, glifosatın yabani ot kontrolünde kullanım lisansının 10 yıl daha uzatılmasına ilişkin düzenleme önerisini tartıştıkları bugünkü komite toplantısında üye ülkelerin öneriyi onaylamak veya reddetmek için nitelikli çoğunluk elde edemediklerini duyurdu.

Açıklamada, AB kuralları çerçevesinde, üye devletlerin öneriyi onaylamak veya reddetmek için nitelikli çoğunluk sağlayamaması durumunda, AB Komitesi’nin mevcut onay dönemi olan 15 Aralık 2023’ten önce karar vermesi gerektiği hatırlatıldı. süresi doluyor.

“AB Komisyonu, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ve Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın (ECHA) üye ülkelerle birlikte yürüttüğü kapsamlı güvenlik değerlendirmelerine dayanarak glifosatın onayını 10 yıl süreyle yenilemeye devam edecek.” Açıklamada, onayın makul yeni koşul ve kısıtlamalara tabi olacağı kaydedildi.

Açıklamada, glifosatın kısıtlamalarının, hasattan önce kullanımının yasaklanmasını ve amaçlananın dışındaki organizmaları korumak için makul önlemlerin alınmasını içereceği belirtildi.

Glifosatın kullanımına ilişkin mevcut onayın süresi 15 Aralık’ta sona erdi.

Glifosat kullanımının genişletilmesi veya genişletilmemesi için AB nüfusunun en az yüzde 65’ini temsil eden 15 üye devletin onaylaması gerekiyordu. Bu sağlanamadığı için AB Komitesi bir karar aldı.

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, Roundup markası altında glifosat içeren herbisit üretiyor. Yabancı otları kontrol altına almak amacıyla toprağa uygulanan glifosat, herbisit olarak sınıflandırılan bir kimyasal olarak tanımlanıyor.

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), 2015 yılında glifosatı olası kanserojen olarak sınıflandırmıştı.

ABD ve AB’nin kimyasal madde kuruluşları bu maddeyi kanserojen olmayan sınıflandırmasında tutuyor.

Bazı çevre ve doğa dernekleri de Avrupa’da glifosat kullanımının yasaklanmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu