Ekonomi

Brent petrol yeniden kritik eşiğin altında

Brent ham petrolü Mart ayından bu yana ilk kez 75 doların altına geriledi ve ABD’de resesyon beklentisinin talep görünümünü baskılaması ve yatırımcıların daha riskli varlıklardan kaçınmasıyla Salı günü yüzde 5’in üzerinde düşüşünü sürdürdü.

Brent petrol yüzde 1,3’e kadar kaydı ve beş haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesinden kapandı.

Veriler, ABD işgücü piyasasının Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsündeki son faiz artırımı olması beklenen kararı öncesinde soğuduğunu göstermesiyle birlikte ham petrol diğer emtialarla birlikte geriledi.

Ancak ABD bankacılık sektörüne ilişkin tekrar eden endişeler de satış baskısını artırdı.

Çin’in kısıtlayıcı sıfır Kovid politikasından çıkmasına ve OPEC+ tarafından önemli arz kesintilerine rağmen, 2023’te ham petrol dalgalıydı.

Emtianın düşüşü, ABD’nin doğrudan resesyona girebileceğine dair endişeler ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaş sırasında ham petrol ihracatını sürdürme becerisiyle desteklendi.

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Sloth Hansen, “Mevcut talep ve büyüme endişelerine rağmen, Fed’in bugün yeniden faiz artırması bekleniyor, bu da talep görünümünü baskılamaya devam ediyor” dedi. Açığa satış yapanların kontrolü yeniden ele geçirmesiyle fiyatlar bir kez daha sert bir şekilde düşebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu