Haber

Kuzey İrlanda’da sağlık çalışanları greve gidiyor

Kuzey İrlanda’da sağlık çalışanları, ücret artışları ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlerinden ayrıldı.

Enflasyon altında teklif edilen maaş artışını kabul etmeyen UNISON, Nipsa ve GMB sendikalarına üye sağlık çalışanları bir günlük greve gitti.

Kuzey İrlanda’da 2019’dan bu yana sağlık çalışanlarına yönelik ilk grevde sendikalar, 2022-2023 dönemi için planlanan 1400 sterlinlik ikramiyenin artan enflasyon karşısında yeterli olmadığını savundu.

Sendikalar, üyelerinin geçimlerini sağlamaları için uygun fiyatlar sağlamak ve hastalara daha rahat hizmet verebilmek için istihdam çağrılarını yineleyecekleri uyarısında bulunarak, taleplerinin karşılanmaması halinde hareketlerine devam edecekleri uyarısında bulundu.

Hemşireler greve hazırlanıyor

Öte yandan İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da binlerce hemşire 15 ve 20 Aralık tarihlerinde iki günlük kitle grevine gitmeye hazırlanıyor.

Hemşireleri temsil eden RCN’nin (Royal College of Nursing) 106 yıllık tarihinde ilk kez yaptığı grev oylamasında, sendikaya üye hemşirelerin çoğunluğu greve gitme yönünde oy kullandı.

Ayrıca İngiltere ve Galler’de 10.000’den fazla ambulans personeli ve acil servis çalışanı, ücret zammı ve çalışma koşulları konusundaki anlaşmazlık nedeniyle 21 ve 28 Aralık’ta greve gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu