Ekonomi

Fitch’ten ABD kararı

Fitch’ten yapılan açıklamada, borç limiti anlaşmasına rağmen ABD’nin “AAA” olan kredi notunun olası bir indirim için izlenmeye devam edildiği belirtildi.

“ABD borç limiti çıkmazının çözümü hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesine izin verse de, Fitch Ratings, son tırmanış politikasının tüm etkilerini ve orta vadeli maliye ve borç görünümünü değerlendirirken, ABD’nin not izlemesini negatif olarak sürdürüyor. yörünge” dedi. değerlendirme yapıldı.

Askeri olmayan ihtiyari harcamaların 2 yıl süreyle sınırlandırılması karşılığında borç limitinin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören yasa tasarısını ABD Lideri Joe Biden’ın imzalamasının beklendiği belirtilen açıklamada, Fitch’in beklentileri ve ABD’nin ” AAA” kredi notu ile uyumlu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, borç limiti çevresinde tekrarlanan siyasi çıkmazların, finans ve borç konusunda idareye olan güveni azalttığına inanıldığı belirtildi.

Son 15 yılda artan siyasi kutuplaşmayla birlikte yönetimde hep bir gerilemenin yaşandığına işaret edilerek, borç limiti üzerinden gerilimi tırmandırma politikası ve artan zaruri ihtiyaçtan kaynaklanan mali sıkıntıların giderilememesi ifade edildi. harcamalar bütçe açıklarının ve borç yükünün artmasına neden olmuştur.

Açıklamada, ABD notunun ekonominin büyüklüğü, kişi başına düşen yüksek GSYİH ve dinamik iş ortamı gibi istisnai güçlerle desteklendiği ancak bu güçlü yönlerden bazılarının yönetim eksikliği nedeniyle zaman içinde zarar görebileceği kaydedildi.

haber-hani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu