Haber

Sahne arkasına bomba! Mehmet Şimşek, istifa eden Hafize Gaye Erkan’ın yerine Cevdet Akçay’ı önerdi.

Hafize Gaye ErkanMerkez Bankası başkanlığı görevinden istifa etti ve yerine Fatih Karahan ‘nin atanması kamuoyunda geniş yankı bulurken, Ankara’nın kulislerde ortaya attığı argüman da büyük ses getirdi. Erkan’ın istifasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ı önerdi. Fatih KarahanAdının gündeme gelmesinin ardından bu kararından vazgeçtiği iddia edildi.

ANKARA SEVİYELERİNİ TAŞIYAN İDDİA

10 HaberlerYazar Barış Soydan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) başkan değişikliğine ilişkin perde arkasında konuşulanları paylaştı.

Prof. Dr. Cevdet Akçay.

“ŞİMŞEK, ERDOĞAN’A CEVDET AKÇAY İSİMİNİ ÖNERİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay’ı önerdiği yönünde söylentiler bulunduğunu ancak Fatih Karahan isminin gündeme gelmesiyle bu kararından vazgeçtiğini belirten Soydan, şöyle devam etti: “Prof. Cevdet Akçay’ın Fatih Karahan’a tavsiyesi Fatih Karahan’dan çok daha kıdemli bir ekonomist olduğu aşikar.Fatih Karahan’ın uzmanlık alanı işgücü piyasaları ve yayınladığı akademik makaleler de bununla ilgili.Cevdet Akçay’ın alanı ​uzmanlık doğrudan para politikasıdır.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan.

NE OLDU?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2 Şubat Cuma günü görevinden istifa etti. Merkez Bankası başkanlığına Erkan’ın yerine yardımcısı Fatih Karahan atandı. Göreve başlayan Karahan, “Asıl amacımız ve önceliğimiz fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyelere düşene kadar gerekli parasal sıkılığı sürdürmeye kararlıyız. Enflasyonda herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi. görünüm.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu